Moje dojmy z metody Bullet Journal
Tento článek je speciálně věnovaný všem grafomanům a obecně lidem, kteří mají blízký vztah k papíru a psaní rukou. Moje posedlost psaním vznikla už dalece v historii. Vždy, když do kanceláře dorazil kurýr se zásilkou, všichni kolegové se mě s potutelným úsměvem ptali, jestli jsem si náhodou neobjednal 185. diář nebo zápisník. A objednal! Kdyby se mě prostě někdo zeptal, kolik mám doma diářů, pravděpodobně bych s trochou nadsázky odpověděl, že všechny. Jo, moderní technologie jsou super, ale stejně nedám dopustit na škrábání pera po papíře, nechtěné kaňky a nadávání, jak se mi sakra dostal inkoust za pravé ucho. I když máme Outlooky, Google a všemožné supermoderní appky, svůj osobní život chci plánovat na papír. Ale teď základní otázka, čeho má být ten papír součástí? Když pomineme vnější vzhled diářů, o kterém bychom mohli diskutovat donekonečna, jak má vypadat obsah?
Od klasických diářů, přes motivační až k prázdnému zápisníku
Člověk nemusí být úplně odborník na plánování, aby pochopil, že "basic" verze, kdy máte stránku s předtištěným datem a časy po hodinách je brutální nuda. Žádný prostor pro kreativitu a nějaké "vychytávky". Hlavně, že vím, že svátek má Blanka, fakt díky moc! Prostě tyhle diáře mě nikdy neuchvátily, a tak jsem začal lovit ve vodách různých kreativních a "motivačních" diářů. A jako musím říct, že dobrý. Spousta z nich měla prostor pro cíle, zápisky cestování (navštívená místa a místa, co chci teprve navštívit), prostor pro skici, apod. Ale pořád je tu nějaký koncept, nějaká "ohrádka", chlíveček do kterého se musíte vejít. A stejně jako u omalovánek to není hezké, když přetahujete.
Já osobně nesnáším hranice a nemám rád svazující podmínky. Prostě potřebuji něco víc "punk", něco individualizované. Už několikrát v minulosti jsem slyšel o systému "bullet journal", ale z nějakého důvodu jsem si říkal, že to není pro mě. Když jsem ale v knihkupectví narazil na knihu od samotného zakladatele tohoto systému, a to rovnou v balení s tečkovaným zápisníkem, usoudil jsem, že možná nadešel čas. Knihu jsem přelouskal během chvilku, k tomu jsem mrknul na různá "instruktážní" videa na Youtube, inspiroval se fotkami na Instagramu a pustil se do toho sám za sebe.
Diář, deník a kolekce v jednom
Bullet Journal je nejen o plánování. Je to totiž spojení diáře, deníku a takové velké kartotéky. Princip je totiž velmi jednoduchý, používáte několik jednoduchých značek, které označují plánované úkoly, splněné úkoly, zrušené či přesunuté úkoly, události, poznámky, pozitiva/negativa dne a cokoliv si usmyslíte. A to vše pak organizujete do všemožných přehledů. To je totiž na systému to nejlepší, dostanete určitou šablonu, ale do jaké míry ji budete kopírovat je už na vás. V pondělí se nic moc nedělo a potřebovali jste splnit dva úkoly? Okej, pondělí je zápis o dvou řádcích. Bylo úterý naprosto výjimečný den s nespočtem událostí? Taky okej, zápis může být klidně na tři stránky. I když teda BuJo zároveň učí, jak psát poznámky stručně a efektivně.
Prakticky cokoliv, co si vymyslíte, můžete v Bullet Journalu realizovat. Stačí tužka a pravítko. Nechci jít úplně do podrobností, protože tento článek má být spíše o dojmu z BuJo, než o popisu systému samotného. Najít si informace o tom, že tu máme nějaký index (obsah), roční/měsíční/týdenní přehledy a pak denní zápisy, je otázkou chvilky googlení. A možná lepší, když se rovnou mrknete na nějaké video, které bude srozumitelnější než textový popis. Zde vás chci spíše inspirovat k tomu, abyste se zamysleli, jestli tento systém může být užitečný i pro vás.
V čem a proč vést Bullet Journal?
Osobně jedu klasické plánování v BuJo zápisníků od Leuchtturm, ale stačí vám jakýkoliv tečkovaný zápisník, vzhled i velikost je už pak na osobním vkusu. Velmi populární jsou také zápisníky od Midori Traveler´s Notebook (nyní výrobce figuruje pouze pod názvem Traveler´s Company), které se vyznačují luxusní kůží, která po čase získává patinu a kvalitním japonským papírem, který si hravě poradí s inkoustem. Právě jeden Midori zápisník mám vyhrazený čistě na tzv. kolekce. Zde si zapisuji cíle, věci, co si chci koupit, tréninky ve fitku, tréninky bojových sportů, sportovní výkony, návštěvy sauny, pokroky v otužování, finance, důležitá data, atd. Tento seznam by mohl být opravdu nekonečný, když naboucháte do strýčka Google "Bullet Journal collection ideas", věřím, že vám to vyplivne min. 100 různých nápadů.
No a proč vlastně do toho jít? Protože to přináší systém do vašeho života a tím pádem i větší efektivitu. Ale jak už jsem zmiňoval, není to jen o plánování a pohledu do budoucnosti. Oproti klasickému diáři, ze kterého zjistíte jen nudné termíny schůzek, zde je to o mnohem větší emociální zabarvenosti a tím pádem můžete vytáhnout zápisník po pěti letech a číst v něm jak v deníku. To je naopak pohled do minulosti. Nejvýznamnější je ale přítomnost. Okamžik, kdy zapisujete, organizujete, tvoříte, dáváte prostor své kreativitě a zároveň si tím "čistíte hlavu", tím pádem je zde i takový terapeutický účinek. Aktuálně mám za sebou půl roku vedení Bullet Journalu, přestat s tím rozhodně neplánuji a vřele tento systém doporučuji všem nadšencům do psaní rukou a analogového plánování.